MEDULA UYGULAMALARI – Yapılması Gerekenler

Genel Sağlık Sigortası’nın 15.12.2006 tarihinde açıkladığı, Özel Hastenelerin 01.03.2007 tarihinden itibaren geçmesi gerektiği MEDULA 2.0 sisteminin Global Hastane Otomasyonunda çalışabilmesi için Özel Hastanelerin programları içersinde yapması gereken değişikler aşağıdaki gibidir.

1- Hastane Çalışma Parametrelerindeki Tesis Koduna emekli sandığı sisteminde kullanılan tesis kodu girilmeli .Tesis kodunu hatırlamayanlar ; http://www.emekli.gov.tr/gss2.htm adresindeki Sağlık Tesisleri bölümünden öğrenebilirler. Daha önce emekli sandığı ile sözleşmesi olmayanların ilgili makama sözleşme başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

2- Hastane\Ayarlar\Hastane Tanımları\Yetki tanımlama\Gelişmiş Yetkiler bölümüne emekli sandığı sisteminde kullanılan Kullanıcı adı ve şifresinin yazılması gerekmektedir

3- Branş Kodlarının sistemde tanımlanması ve Doktor Tanımlamadan uzmanlık/branş kodunun girilmesi gerekmektedir.(Branş kodları Doktor Tanımlama-Araçlar\Tanımlar-Branş/Uzmanlık Tanımlama alanından tanımlanabilir) Ayrıca doktor tanımlamaya doktor tescil nolarının girilmesi gerekmektedir. Tescil numarası , doktor diplomalarının arkasında yazılıdır.

4- Tanımlar\Teşhis tanımlarında ICD-10 kodlarının yüklü olup olmadığı kontrol edilmeli.Yüklü değilse destek departmanımızdan yüklenmesi istenmelidir.

5- Stok tanımlamada Stok Tipi alanındaki İlaç , Malzeme , Diğer seçeneklerinden uygun olanı seçilmelidir.Stok Tipi=İlaç ise Stok Tanımlama\Barkod Tanımlarına stokların barkodları , Stok Tipi=Malzeme ise Stok Tanımlama\Özel Kodlar\Özel kod5 alanına emekli sandığı malzeme kodları girilmelidir. (İlaç barkodları ve Malzeme kodları listelerini ftp://ftp.gbks.com.tr/medula adresinden temin edebilirsiniz. Emekli sandığı malzeme fiyatları günlük kurdan hesaplandığı için sabit bir fiyat listesi bulunmamaktadır.)

6- Paket tanımlamaya emekli sandığı paket kodları ve bütçe uygulama kodlarının yüklenmesi ve Paket Türü seçimi ile birlikte paket içeriklerinin ayarlanması gerekmektedir. Kurum fiyatları yayınlanan fiyat listelerine göre güncellenebilmektedir. Hasta paylarının güncellenmesi için ftp://ftp.gbks.com.tr/medula adresindeki paketaktar.xls dosyasını indirip Hasta payı alanına özel fiyatlarını yazarak destek departmanımızdan yardım alabilirler yada Tanımlar\Paket tanımlamadan hasta paylarını elden girebilirler.

7- Kurum tanımlama ve hasta tanımlamadaki ; Hasta Türünün geçerli ve doğru girişi sağlanmalıdır.

[Ana Sayfa]